Asfaltové jazero

Slovensko

Takzvané „asfaltové jazero“ nachádzajúce sa pri Nezbudskej Lúčke v katastri obce Varín predstavuje vskutku unikátnu lokalitu.

Nejde síce o skutočné čierne bublajúce asfaltové jazero, aké možno nájsť na Trinidade či vo Venezuele, ale o zaujímavé tyrkysovo sfarbené jazierko, ktoré vzniklo zatopením opusteného asfaltového lomu – jediného lomu na ťažbu prírodného asfaltu v Európe.

Prírodný asfalt tu dnes možno vidieť počas teplých letných mesiacov, kedy vyteká z horniny na juhozápadnej stene lomu a vytvára nápadné čierne fľaky na hladine. „Asfaltové jazero“ je krásnym miestom na oddych a prechádzky.

Využívajú ho tiež rybári na lov kaprov. Kúpanie v jazere nie je povolené, pod ohriatou povrchovou vodou sa totiž nachádza veľmi studená spodná voda, čo má za následok vytváranie zradných vodných vírov. Na pokusy okúpať sa tu doplatilo už niekoľko ľudí.

V lokalite bývalého lomu sa nachádza kaplnka sv. Barbory, patrónky baníkov, a tiež niekoľko banských štôlní. Vstup do týchto štôlní sa však neodporúča, pretože im každú chvíľu hrozí zrútenie.

V okolí možno taktiež nájsť množstvo zaujímavých lokalít, ktoré stoja za návštevu.

Starý hrad

Starému hradu, ktorý sa nazýva aj Starhrad alebo Varín, sa nachádza na lesom pokrytom výbežku Malej Fatry a má jedinečný výhľad na Domašínsky meander Váhu. Pevnosť patrí medzi najstaršie na Považí a spojená je s nasledujúcou legendou.

Po opustení hradu jeho poslednými majiteľmi, sa v jeho komnatách usadil surový zbojník, ktorý bol známy svojou krutosťou. Jedného dňa chytil pocestného, avšak keďže nemal čo ukradnúť, rozhodol sa ho zbiť. Zbojník sa na neho dral, až kým ho nezabil.

Pocestný však pred svojou smrťou preklial zbojníka, aby nikdy nenašiel pokoj ani po smrti. V tú noc blesk udrel do hradu a zbojníka zabil. Jeho duch sa údajne dodnes túla po zrúcanine hradu za svitu luny a straší každého návštevníka.

Hrad Strečno

V blízkosti Žiliny, na malebnom mieste nad riekou Váhom, sa nachádza zachovalý hrad Strečno, ktorý bol kedysi najbezpečnejšou pevnosťou na Považí. Na hrade žila aj Žofia Bosniaková, známa ako „strečnianska svätica“, ktorá sa rozhodla zasvätiť svoj život Bohu a pomáhať svojim blížnym. Podľa legendy nikdy neodmietla pomôcť nikomu, kto o pomoc požiadal.

Po jej smrti boli jej neporušené ostatky uložené v kostole v Tepličke nad Váhom a po ich zničení bol na hrade Strečno vytvorená verná kópia jej sochy, ktorá je teraz vystavená v krypte hradu. Hrad spravuje Považské múzeum v Žiline a návštevníci si tam môžu pozrieť expozíciu o Žofii, ako aj o histórii hradu a regiónu a stredovekú hradnú kuchyňu.

Okrem toho si môžu vychutnať pohľad na unikátny prírodný úkaz Domašínsky meander, skalné brány Margitu a Besnú, pôvabnú stredovekú dedinku pod hradom a funkčnú zvonicu a studňu. Dedinka pozostáva z autenticky vybudovaných drevených domčekov, ktoré predstavujú stavby stredovekého pekára, rybára, ľudovej liečiteľky a útulne pre pútnikov.

Vodné dielo Žilina

Zámerom pri výstavbe Vodného diela Žilina, najnovšej priehrady na rieke Váh, bolo vytvoriť zdroj elektrickej energie pre priemysel v meste a zásobovať ho pitnou vodou. Avšak, neskôr sa stala aj populárnym miestom pre prímestskú rekreáciu, s rôznymi športoviskami a vodnými aktivitami, ako loďkami, jachtingom a windsurfingom.

Napriek tomu, že nádrž nie je určená na kúpanie, pretože nemôže zaručiť trvalú kvalitu vody, mnoho ľudí si tu užíva rekreáciu. Rekreačná oblasť má občerstvenie a je prístupná pre rôzne aktivity, ako napríklad korčule, bicykle a kočíky. Rybári sa tiež radi zdržiavajú na tejto nádrži.

Drevený kostolík v Trnovom

Jedinečný drevený kostol v Trnove (časti mesta Žiliny) je najzápadnejšou drevenou sakrálnou stavbou na Slovensku. Počiatok jeho existencie sa datuje pravdepodobne do 16. storočia a zasvätený je svätému Jurajovi, ranokresťanskému mučeníkovi a legendárnemu zabijakovi draka, ktorý mal údajne pohltiť obyvateľov afrického mesta Silena. Kostolík je národnou kultúrnou pamiatkou.

Minčol – 1 364 m n. m.

Vrch Minčol je jedným z vrcholov hlavného hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry. Aj keď nie je jedným z najvyšších vrcholov v Malej Fatre, jeho kovový dvojkríž a bohaté porasty čučoriedok robia z neho vynikajúci výhľadový bod.

Z vrcholu je možné vidieť mestá Žilinu a Martin, Žilinskú a Turčiansku kotlinu, a tiež Malú a Veľkú Fatru. Za priaznivého počasia je dokonca možné vidieť až na Vysoké Tatry alebo vysielač Javorina nad Starou Turou.

Počas 2. svetovej vojny sa v okolí vrchu Minčol bojovalo a na svahoch sú stále viditeľné pozostatky zákopov. V blízkosti vrchu sa tiež nachádza voľne prístupná expozícia zbraní použitých pri oslobodení Žiliny koncom vojny. Vrch je prístupný po rôznych turistických chodníkoch, s východiskami v obciach Višňové, Turie a Vrútky.