Riga, Lotyšsko – čo navštíviť, pamiatky, zaujímavosti
Bukurešť, hlavné mesto Rumunska, je živou a fascinujúcou destináciou, ktorá sa môže pochváliť bohatou históriou, rozmanitou kultúrou a úžasnou architektúrou. Bukurešť sa nachádza v juhovýchodnej časti Európy a je rušnou metropolou, ktorá v priebehu rokov prešla výraznými zmenami, od stredoveku až po súčasnosť. Čo vidieť v Bukurešti?
Obsah článku
So svojimi širokými bulvármi, elegantnými budovami a pulzujúcim pouličným životom ponúka Bukurešť návštevníkom jedinečnú zmes šarmu starého sveta a modernej sofistikovanosti.
Či už má niekto záujem preskúmať fascinujúcu minulosť mesta, zažiť jeho rušný nočný život, alebo si jednoducho vychutnať nádherné parky a záhrady, Bukurešť určite zaujme a poteší.
Čo vidieť v Bukurešti – pamiatky a zaujímavosti
Bukurešť je nádherné hlavné mesto Rumunska, ktoré ponúka niekoľko skvostných miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu. Každý návštevník by nemal vynechať tieto miesta.
Palác parlamentu v Bukurešti
Palác parlamentu v Bukurešti je mohutná vládna budova, v ktorej sídli rumunský parlament. Je to jedna z najväčších administratívnych budov na svete, ktorá má rozlohu viac ako 330 000 metrov štvorcových a obsahuje viac ako 1 000 miestností. Bola postavená počas vlády Nicolae Ceaușesca v 80. rokoch 20. storočia ako symbol moci a prestíže komunistického režimu.
Návštevníci Bukurešti môžu mať záujem vidieť Palác parlamentu z viacerých dôvodov. Palác parlamentu je úžasným príkladom neoklasicistickej architektúry s fasádou z mramoru a žuly a interiérom zdobeným nádhernými lustrami, kobercami a umeleckými dielami.
Stavba paláca parlamentu bola významnou udalosťou v dejinách Rumunska a budova zohrala dôležitú úlohu v politických dejinách krajiny, najmä počas komunistickej éry. Palác parlamentu vzbudzuje úctu svojou veľkosťou a rozsahom a na návštevníkov určite urobí dojem svojou majestátnosťou.
Návšteva Paláca parlamentu poskytuje návštevníkom možnosť nahliadnuť do fungovania rumunskej vlády a parlamentu a spoznať politický systém krajiny. Celkovo je Palác parlamentu v Bukurešti atrakciou, ktorú musí navštíviť každý, kto sa zaujíma o históriu, architektúru alebo politiku.
Staré mesto Bukurešte
Staré mesto v Bukurešti, známe aj ako Lipscani, je historickým centrom mesta. Je to štvrť, ktorá si zachovala veľa zo svojej pôvodnej architektúry a šarmu a je jedným z najobľúbenejších turistických cieľov v Bukurešti. Staré mesto má rozlohu približne 1 km2 a na juhu ho ohraničuje rieka Dambovita.
Staré mesto je charakteristické svojimi úzkymi, kľukatými uličkami, z ktorých mnohé sú pešie, a historickými budovami, z ktorých mnohé pochádzajú z 15. storočia. V tejto oblasti sa nachádza niekoľko múzeí vrátane Národného múzea rumunskej histórie a Bukureštského múzea. Je tiež centrom kultúrnych podujatí s divadlami, umeleckými galériami a hudobnými zariadeniami.
Staré mesto je obľúbeným cieľom gurmánov, pretože sa tu nachádza množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú tradičnú rumunskú kuchyňu a jedlá medzinárodnej kuchyne.
Je to tiež skvelé miesto na nakupovanie s množstvom butikov, remeselných obchodov a trhov, kde sa predáva všetko od remeselných výrobkov až po starožitnosti.
Celkovo je Staré mesto v Bukurešti očarujúcou a fascinujúcou štvrťou, ktorá návštevníkom ponúka pohľad na bohatú históriu a kultúru mesta. Či už sa niekto zaujíma o históriu, kultúru, jedlo alebo nakupovanie, Staré mesto určite stojí za návštevu.
Verejný park v Bukurešti – Park Herastrau
Park Herastrau je veľký verejný park v severnej časti Bukurešti v Rumunsku. Má rozlohu viac ako 187 hektárov a je jednou z najväčších zelených plôch v meste. Tu sú niektoré z hlavných charakteristík parku Herastrau.
- Jazero Herastrau: Park je sústredený okolo jazera Herastrau, ktoré má rozlohu 74 hektárov. Návštevníci si môžu prenajať člny alebo šliapadlá a preskúmať jazero alebo si vychutnať piknik na brehu.
- Múzeum dediny: Toto múzeum sa nachádza v parku a je to skanzen, ktorý predstavuje tradičný život na rumunskej dedine. Návštevníci si môžu pozrieť viac ako 300 autentických budov vrátane domov, stodôl a kostolov a dozvedieť sa o tradičných remeslách a zvykoch.
- Reštaurácie a kaviarne: V parku sa nachádza niekoľko reštaurácií a kaviarní, ktoré ponúkajú rôzne kuchyne a malebný výhľad na jazero.
- Športové zariadenia: V parku sa nachádza niekoľko športových zariadení vrátane tenisových a basketbalových kurtov, klziska a fitnescentra.
- Podujatia a festivaly: Park Herastrau je obľúbeným miestom podujatí a festivalov, najmä počas letných mesiacov. V parku sa často konajú koncerty, kultúrne predstavenia a festivaly jedla a nápojov.
Celkovo je park Herastrau krásnou a pokojnou oázou v srdci Bukurešti, ktorá návštevníkom ponúka možnosť oddýchnuť si a vychutnať si prírodu, ako aj spoznať rumunskú históriu a kultúru. Je to skvelé miesto na piknik, jazdu na bicykli alebo pokojnú prechádzku.
Rumunské aténske múzeum
Rumunské Athenaeum je historická koncertná sieň v centre Bukurešti v Rumunsku. Bola postavená v rokoch 1886 až 1888 v neoklasicistickom štýle a odvtedy sa stala jednou z najznámejších pamiatok mesta. Tu sú niektoré kľúčové prvky rumunského Athenaeum.
- Koncertná sála: V rumunskom Athenaeu sa nachádza koncertná sála svetovej úrovne, ktorá je známa svojou výnimočnou akustikou. V priebehu rokov hostila mnoho slávnych hudobníkov a orchestrov vrátane Viedenských filharmonikov, Berlínskych filharmonikov a Londýnskeho symfonického orchestra.
- Architektúra: Samotná budova je majstrovským dielom neoklasicistickej architektúry s kupolovitou strechou, iónskymi stĺpmi a ozdobnými dekoráciami. Rovnako pôsobivý je aj interiér s veľkolepým schodiskom, mramorovými podlahami a zložitými freskami.
- Podujatia: Okrem koncertov klasickej hudby sa v rumunskom Athenaeu konajú rôzne kultúrne podujatia vrátane divadelných predstavení, tanečných vystúpení a umeleckých výstav. Je tiež obľúbeným miestom na organizovanie konferencií a iných podujatí.
- Štátny symbol: Rumunské Atheneum sa považuje za národný symbol Rumunska a je zobrazené na mnohých poštových známkach a bankovkách. Je tiež miestom, kde sa každoročne koná Festival George Enescu, jeden z najprestížnejších festivalov klasickej hudby v Európe.
Celkovo je rumunské Aténa významnou kultúrnou pamiatkou v Bukurešti a je povinnou zastávkou pre každého, kto sa zaujíma o klasickú hudbu alebo neoklasicistickú architektúru.
Záhrady Cismigiu sú parkom v Bukurešti
Záhrady Cismigiu sú kvázi verejný park v centre Bukurešti v Rumunsku. Má rozlohu približne 17 hektárov a je jedným z najstarších a najobľúbenejších parkov v meste. Tu sú niektoré kľúčové prvky záhrad Cismigiu.
Park je sústredený okolo jazera Cismigiu, ktoré má rozlohu približne 1,1 hektára. Návštevníci si môžu prenajať loďky alebo šliapadlá a preskúmať jazero alebo si vychutnať piknik na brehu.
V záhradách Cismigiu sa nachádzajú rôzne záhrady a zelené plochy vrátane ružovej záhrady, anglickej záhrady a japonskej záhrady. V celom parku sa nachádza aj niekoľko fontán a sôch.
V parku sa nachádza niekoľko športových zariadení vrátane tenisových a basketbalových kurtov, klziska a fitnescentra.
V parku sa nachádza niekoľko reštaurácií a kaviarní, ktoré ponúkajú rôzne kuchyne a malebný výhľad na jazero. Záhrady Cismigiu sú obľúbeným miestom podujatí a festivalov, najmä počas letných mesiacov. V parku sa často konajú koncerty, kultúrne predstavenia a festivaly jedla a nápojov.
Celkovo sú záhrady Cismigiu krásnou a pokojnou oázou v srdci Bukurešti, ktorá ponúka návštevníkom možnosť oddýchnuť si a vychutnať si prírodu. Je to skvelé miesto na piknik, jazdu na bicykli alebo pokojnú prechádzku a je obľúbeným cieľom miestnych obyvateľov aj turistov.
Bukurešť – hlavné mesto Rumunska
Bukurešť, anglicky Bucharest alebo Bucuresti, je mesto kontrastov, kde staré a nové koexistuje vo fascinujúcej zmesi architektonických štýlov a kultúrnych vplyvov. Historické centrum mesta, známe ako Staré mesto, je labyrintom úzkych uličiek, malebných budov a očarujúcich kaviarní, ktoré návštevníkov prenesú späť v čase.
Je možné si tu prezrieť pamiatky, ako je Palác parlamentu, najväčšia administratívna budova na svete, a Národné múzeum umenia Rumunska, v ktorom sa nachádza pôsobivá zbierka rumunského umenia zahŕňajúca niekoľko storočí.
Bukurešť však nie je len o svojej minulosti. Mesto je aj centrom modernej kultúry s prekvitajúcou umeleckou scénou, dynamickým nočným životom a rušnou obchodnou štvrťou. Od múzeí a galérií svetovej úrovne až po módne bary a reštaurácie – v Bukurešti je vždy čo nové objavovať.
A vďaka svojej centrálnej polohe v Európe je Bukurešť vynikajúcou základňou na spoznávanie okolitého regiónu vrátane slávnych hradov v Transylvánii a malebnej rumunskej prírody.
Bukurešť na mape a vlajka Rumunska
Bukurešť sa nachádza v juhovýchodnej časti Európy, na Balkánskom polostrove. Nachádza sa na križovatke medzi Východom a Západom, čo z neho robí taviaci kotol rôznych kultúr a vplyvov.
Mesto leží na brehu rieky Dâmbovița, ktorá preteká stredom mesta, a je obklopené radom kopcov, z ktorých sa naskytá nádherný výhľad na mestskú krajinu. Strategická poloha Bukurešti z nej počas celej jej histórie robila dôležité centrum obchodu a podnikania, ako aj kultúrne centrum regiónu.
Na mape sa Bukurešť nachádza v juhovýchodnej časti Rumunska, na severe a východe ju ohraničujú Karpaty a na juhu rieka Dunaj. Mesto sa nachádza približne 70 km severne od bulharských hraníc a približne 200 km západne od pobrežia Čierneho mora.
Rumunsko hraničí s Bulharskom, Srbskom, Maďarskom, Ukrajinou a Moldavskou.
Bukurešť je ľahko dostupná letecky, jej hlavné letisko, medzinárodné letisko Henriho Coandă, sa nachádza hneď za mestom. Mesto má tiež dobré cestné a železničné spojenie s ostatnými časťami Rumunska a Európy, čo z neho robí pohodlnú a dostupnú destináciu pre cestujúcich.
Rumunská vlajka je trojfarebná a pozostáva z troch zvislých pruhov rovnakej šírky, modrej, žltej a červenej farby zľava doprava. Modrý pruh predstavuje slobodu, žltý pruh symbolizuje spravodlivosť a červený pruh znamená krv, ktorá bola preliata v boji za nezávislosť.
Súčasný dizajn vlajky bol prijatý v roku 1989 po páde komunistického režimu a nahradil predchádzajúci dizajn, ktorý mal v strede znak.
Mena v Bukurešti
Rumunskou menou je rumunský lei (RON), ktorý je oficiálnou menou krajiny od roku 1867. Leu sa delí na 100 bani a vydáva sa v podobe mincí aj bankoviek.
Súčasná séria rumunských bankoviek bola zavedená v roku 2005 a sú na nej vyobrazené známe rumunské osobnosti vrátane básnikov, hudobníkov a umelcov. Bankovky majú hodnotu od 1 lei do 500 lei a vyznačujú sa rôznymi farbami a vzormi.
V obehu sú mince v hodnote 1, 5, 10 a 50 bani, ako aj mince v hodnote 1 leu a 5 leu. Na minciach sú vyobrazené rôzne symboly rumunskej histórie a kultúry, ako napríklad kláštor Cozia a dáksky vlk.
Zmenárne a bankomaty sú široko dostupné po celom Rumunsku, najmä vo veľkých mestách ako Bukurešť, Kluž-Napoca a Temešvár. Kreditné a debetné karty sú tiež široko akceptované, najmä vo väčších obchodoch a reštauráciách. Vždy je však dobré mať po ruke nejakú hotovosť, najmä ak je plán navštíviť menšie mestá alebo vidiecke oblasti.
Rumunský lei je celkovo stabilná a spoľahlivá mena, ktorá sa ľahko používa a vymieňa. Svojimi farebnými bankovkami a charakteristickými mincami je tiež odrazom bohatého kultúrneho dedičstva a histórie Rumunska.
Publikováno: 3. 6. 2023