Portofino, Taliansko – ubytovanie, počasie, dovolenka
Krajina, kde sa stretávajú kultúrne vplyvy troch krajín a kde možno zažiť nádhernú scenériu stredomorského pobrežia – aj to je Gibraltár. Malá krajina na juhu Pyrenejského polostrova ponúka nielen oddych a relax, ale aj plno dobrodružstva a nezabudnuteľných zážitkov.
Gibraltár ponúka, ako sa hovorí, z „každého rožka troška“. Popri histórii a kultúre, ktorými táto krajina dýcha, tu možno zažiť aj dobrodružstvo s makakmi či užiť si netradičný koncert vo vápencovej jaskyni.
Gibraltár, prezývaný aj Skala
Gibraltár je malé britské zámorské územie, ktoré sa nachádza na južnom pobreží Španielska. Je to jedno z najvýznamnejších strategických miest na svete, pretože už po stáročia predstavuje bránu medzi Stredozemným morom a Atlantikom.
Vďaka jedinečnej kombinácii britských, španielskych a marockých vplyvov je už dlho obľúbenou turistickou destináciou.
Gibraltár má rozlohu 6,8 km2 a žije tu približne 32 tisíc obyvateľov. Hlavné mesto má rovnomenný názov Gibraltár. Je to rušné prístavné mesto, ktoré je plné kultúry, histórie a krásnej architektúry. Mesto žije rušným nočným životom s množstvom barov, klubov a reštaurácií.
Gibraltár je skvelým miestom na návštevu pre svoju históriu, kultúru a vonkajšie aktivity. Návštevníci si môžu do sýtosti vychutnať turistiku, plachtenie či plážové aktivity.
Gibraltár má tiež bohatý morský život vrátane delfínov, korytnačiek a veľrýb, ktoré možno vidieť pri skúmaní pobrežia.
Mesto je významným prístavom a turistickou destináciou. Jeho hospodárstvo je založené najmä na finančných službách, lodnej doprave, cestovnom ruchu a bezcolnom nakupovaní. Gibraltár má aj vlastnú menu, gibraltársku libru, ktorá je naviazaná na britskú libru, platiť sa však dá aj eurom.
Je to miesto, kde môžete spoznať kultúru troch rôznych krajín a zažiť nádhernú scenériu stredomorského pobrežia.
Zaujímavosti Gibraltáru
Hoci je Gibraltár malý, nachádza sa tu množstvo atrakcií, ktoré priťahujú návštevníkov z celého sveta. Či už hľadajú oddychový deň na prehliadku pamiatok, alebo dobrodružstvo plné historických a kultúrnych zážitkov, Gibraltár ponúka niečo pre každého.
Ikonickým symbolom územia je Gibraltárska skala, vápencový vrch, ktorý sa týči do výšky 426 metrov nad morom (m n. m.). Za pekného a jasného počasia z nej možno dokonca vidieť pobrežie Maroka.
Gibraltárska skala je domovom slávnych makakov alebo „gibraltárskych opíc“, ktoré sú jedinými voľne žijúcimi opicami v Európe.
Opice sa stali obľúbenou turistickou atrakciou a často ich vidieť, ako sa hrajú pozdĺž vápencových útesov skaly.
Ďalšie obľúbené atrakcie Gibraltáru:
- Veľké tunely obliehania – sieť vojenských tunelov, ktoré vybudovali Briti počas veľkého obliehania Gibraltáru v rokoch 1779-1783
- Trafalgarský cintorín – miesto posledného odpočinku mnohých britských a francúzskych námorníkov, ktorí zahynuli počas bitky pri Trafalgare
- Maurský hrad – súbor opevnení, ktoré postavili Maurovia v 8. storočí, prestavaný bol v 14. storočí; nachádza sa v hornej časti Gibraltárskej skaly a ponúka nádherný výhľad na Gibraltársky záliv
- Jaskyňa svätého Michala – veľká vápencová jaskyňa, ktorá sa nachádza v Gibraltárskej skale; je známa svojimi pôsobivými stalaktitovými a stalagmitovými útvarmi a využíva sa ako miesto konania koncertov a iných podujatí
Gibraltári sa pýši aj niekoľkými krásnymi plážami, napríklad Katalánska zátoka, Piesočná zátoka a východná pláž.
V meste sa nachádza i množstvo múzeí, galérií a historických pamiatok. Milovníci histórie by si určite nemali nechať ujsť návštevu Gibraltárskeho národného múzea. Spája sa tú vojenská história, kultúra aj prírodná história tejto anglickej kolónie.
Gibraltár je jedným z najhustejšie osídlených miest na svete a je plný zaujímavostí, ktoré sa oplatí preskúmať. Od ikonickej Gibraltárskej skaly až po bohaté kultúrne dedičstvo – každý si tu nájde niečo pre seba.
Okrem toho je známy svojím pulzujúcim nočným životom, množstvom kultúrnych podujatí či festivalov počas celého roka.
Makaky na Gibraltáre
Gibraltár je domovom jedinej voľne žijúcej populácie druhu opíc makak magot v Európe. Žijú v prírodnej rezervácii Upper Rock, v parku s rozlohou 1 398 hektárov.
Predpokladá sa, že makaky z Gibraltáru boli do tejto oblasti prvýkrát dovezené Maurami zo severnej Afriky v 18. storočí. Ide o druh opíc, ktoré sú menšie ako ich príbuzní v Ázii, majú výraznú čiernu tvár, sivú srsť a biele fúzy.
Makaky na Gibraltári sú obľúbené u turistov, ktorí ich prichádzajú pozorovať. Opice sú však vďaka pozornosti rozmaznané, niekedy aj drzé a môžu sa prejavovať až agresívne, preto pri ich pozorovaní treba byť opatrný.
Makaky sa stali súčasťou gibraltárskej kultúry do takej miery, že sa nachádzajú na oficiálnej vlajke tohto územia. Sú zákonom chránené a patria medzi ohrozené druhy.
V posledných rokoch sa zintenzívnilo úsilie o ich ochranu, aby sa zabezpečilo zachovanie dedičstva makakov.
Tím výskumníkov zo Sevillskej univerzity v spolupráci s gibraltárskou vládou vytvoril v roku 2011 výskumný program na pozorovanie a monitorovanie zdravotného stavu týchto opíc.
Makaky z Gibraltáru sú jedinečnou súčasťou divokej prírody a kultúry tohto regiónu. Stali sa dôležitým symbolom Gibraltáru a úsilie o ich ochranu a zachovanie zabezpečí, že zostanú súčasťou gibraltárskej krajiny aj pre ďalšie generácie.
Veľké tunely obliehania
Veľké tunely obliehania sú sieťou tunelov, ktoré vybudovali Briti počas veľkého obliehania Gibraltáru v 18. storočí. Tunely sa v tej dobe používali ako muničné sklady, kasárne a pozorovateľne.
Tunely poskytujú pohľad na fascinujúcu históriu Gibraltáru a úlohu, ktorú zohral počas Veľkého obliehania. Boli vytesané do vápencovej skaly a vedú do mnohých oblastí Gibraltáru.
Tunely boli v priebehu storočí vytesané britskou armádou a ponúkali prístup k strategickým bodom v okolí mesta.
Sú rozdelené na dve hlavné časti:
- horné galérie – vybudované koncom 19. storočia
- dolné galérie – boli postavené začiatkom 20. storočia; sú pôsobivejšie a ponúkajú nádherný výhľad na mesto a Stredozemné more
Tunely slúžili aj ako únikové cesty v čase konfliktov. Počas druhej svetovej vojny tade utekali britskí vojaci pred bombardovaním mesta Nemcami.
Dnes sú tunely obľúbenou turistickou atrakciou a ponúkajú návštevníkom možnosť spoznať históriu Gibraltáru. Návštevníci si ich môžu prezrieť, dozvedieť sa o strategickom význame tejto oblasti a pokochať sa nádherným výhľadom na Stredozemné more.
Jaskyňa svätého Michala
Jaskyňa svätého Michala je prírodná vápencová jaskyňa, ktorá sa nachádza v prírodnej rezervácii Upper Rock.
Vo vnútri si návštevníci môžu prezrieť rôzne komory a chodníky, ktoré sú osvetlené a vyrastajú v nich pôsobivé stalaktity a stalagmity.
V jaskyni svätého Michala sa počas roka konajú aj rôzne koncerty a podujatia, čo z nej robí ideálne miesto na nezabudnuteľný zážitok.
Najjužnejší bod Gibraltáru – Europa Point
Europa Point bol pomenovaný podľa mýtickej Európy, ktorú v gréckej mytológii uniesol Zeus na ostrov Kréta.
Bod je významným miestom už od 16. storočia, keď tu bol postavený prvý maják na Britských ostrovoch.
Súčasný maják bol postavený v roku 1841, stojí na najvyššom bode Gibraltárskej skaly a je najvýraznejším orientačným bodom. Už stáročia usmerňuje lode plávajúce v Stredozemnom mori.
Oblasť okolo Europa Point ponúka jedny z najkrajších výhľadov v regióne. Za jasného dňa môžu návštevníci vidieť pobrežie Maroka, Španielska a Portugalska, ako aj Gibraltársku skalu.
V oblasti sa nachádza aj niekoľko ďalších historických pamiatok vrátane starých delových batérií z obdobia veľkého obliehania v rokoch 1779-1783, Trafalgarského cintorína a svätyne Panny Márie Európskej.
Oblasť okolo Europa Point je tiež obľúbeným miestom pre vonkajšie aktivity. Návštevníci sa môžu pokojne prejsť po pobreží, navštíviť rôzne historické pamiatky alebo si vychutnať výhľad z miestnych reštaurácií a kaviarní.
K dispozícii je aj množstvo vodných aktivít vrátane výletov loďou do Afriky a plavby kajakom v Stredozemnom mori.
Vďaka krásnym výhľadom, historickým pamiatkam a rôznorodým aktivitám patrí Europa Point k najobľúbenejším atrakciám v tejto oblasti.
Gibraltárske múzeum
Gibraltárske múzeum je ideálnym miestom na spoznávanie fascinujúcej histórie a kultúry tejto oblasti. Múzeum sa nachádza v centre mesta a sú v ňom rôzne exponáty, ktoré približujú históriu a kultúru Gibraltáru od čias maurskej okupácie až po súčasnosť.
V múzeu sa nachádzajú aj rôzne artefakty vrátane mumifikovaného tela, ktoré je pravdepodobne staré viac ako 2 000 rokov.
Gibraltár ponúka pre každého niečo. Na svoje si prídu tí, ktorí obľubujú prehliadky pamiatok, ale núdzu o zážitky nebudú mať ani dobrodružnejšie povahy.
Od divokej prírody a rastlín v prírodnej rezervácii Upper Rock až po históriu a kultúru v Gibraltárskom múzeu – každý si tu nájde svoju atrakciu.
Ubytovanie
Gibraltár je vďaka svojim skalnatým vápencovým kopcom, stredomorskému podnebiu a kultúrnej zmesi britských a španielskych vplyvov ideálnym miestom na dovolenku.
Ubytovanie na Gibraltári je rozmanité a bohaté, s množstvom možností vhodných pre každý rozpočet a vkus.
Na Gibraltári sa nachádza široká ponuka hotelov, ktoré ponúkajú hosťom rozmanitú škálu vybavenia a služieb. Od luxusných 5-hviezdičkových rezortov až po cenovo výhodné hostely – každý si tu nájde niečo pre svoj vkus a rozpočet.
- Obľúbenou voľbou je hotel, ktorý sa nachádza pod vrcholom Gibraltárskej skaly. Je známy svojím nádherným výhľadom na Stredozemné more a výhodnou polohou, len pár krokov od centra mesta.
- Návštevníci, ktorí preferujú skôr vidiecke prostredie, si môžu vybrať z množstva penziónov. Tie poskytujú útulné a pohodlné ubytovanie s výbornou domácou kuchyňou.
- Pre cestovateľov s menším rozpočtom je k dispozícii aj lacné ubytovanie. Nachádza sa tu niekoľko hostelov, ktoré ponúkajú ubytovanie v izbách internátneho typu za veľmi prijateľné ceny.
- Mnohé z týchto hostelov majú k dispozícii aj výber súkromných izieb a apartmánov, ako aj spoločné priestory a kuchyne.
- Pre tých, ktorí majú radi súkromie sú v ponuke apartmány a vily na prenájom. Tie sú ideálne pre väčšie skupiny a poskytujú súkromie a pohodlie domova.
Ceny sa líšia v závislosti od veľkosti, polohy a vybavenia, ale väčšina z nich ponúka skvelý pomer ceny a kvality.
Doprava
Gibraltár sa nachádza na južnom cípe Pyrenejského polostrova. Územie je obklopené Stredozemným morom a so Španielskom je spojené pevninou. Vďaka tomu má Gibraltár vynikajúce dopravné spojenie so Španielskom aj zvyškom Európy.
Hlavným dopravným uzlom je medzinárodné letisko Gibraltár, ktoré slúži ako vstupná brána do regiónu. Letisko ponúka pravidelné lety do mnohých medzinárodných destinácií vrátane Londýna, Madridu a Barcelony. Letecké spojenie je zabezpečené aj do severnej Afriky, na Blízky východ a do ďalších európskych miest.
Pre tých, ktorí cestujú z väčších vzdialeností, letisko ponúka aj pravidelné lety do Spojených štátov, Kanady a ďalších medzinárodných destinácií.
Gibraltár je tiež dobre spojený cestnou dopravou. Pravidelne premávajú autobusy, ktoré spájajú územie so Španielskom, ako aj s ostatnými časťami Stredozemného mora.
Gibraltársky prístav je hlavnou námornou bránou do regiónu a pravidelným trajektovým spojením Gibraltáru so Španielskom a Marokom.
Prístav ponúka aj pravidelné spojenie s ďalšími stredomorskými prístavmi vrátane Tangeru, Barcelony a Marseille.
Pre tých, ktorí cestujú vlakom, je k dispozícii priama linka z Madridu do La Linea de la Concepcion, ktorá sa nachádza hneď za hranicou Gibraltáru. Cesta vlakom trvá približne štyri hodiny a predstavuje pohodlný spôsob cestovania medzi týmito dvoma mestami.
Okrem týchto možností dopravy ponúka Gibraltár aj celý rad ďalších dopravných služieb. Návštevníci môžu využiť prenájom súkromných vozidiel, taxislužby a dokonca aj prenájom lodí.
Pre tých, ktorí chcú preskúmať región, je tu aj množstvo cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú vyhliadkové výlety, výlety loďou a iné exkurzie.
Nočný život
Gibraltár je síce malé, ale zďaleka nie nudné miesto. Skala, ako niekedy toto miesto prezývajú, je známa svojím rušným nočným životom. Možno tu nájsť množstvo barov, krčiem a klubov, ktoré ponúkajú širokú škálu zážitkov. Na Gibraltáre si každý nájde niečo pre seba – od živej hudby až po bary pod holým nebom.
Tých, ktorí hľadajú tradičnejšie krčmy, isto poteší napríklad írsky pub s ponukou tradičných írskych krčmových jedál a širokým výberom piva a liehovín. Pravidelne sa tu tiež konajú koncerty živej hudby, takže si tu možno vychutnať tradičné írske melódie.
Na Gibraltáre sa možno zabaviť aj v množstve klubov a barov. Popri tanečnej či disco hudbe od DJ-ov v kluboch zvyknú vystupovať aj živé kapely.
Pokojnejší večer možno stráviť v niektorom z miestnych barov pod holým nebom. Vybrať si možno posedenie v bare s nádherným výhľadom na Stredozemné more alebo obdivovať krásy večerného Gibraltáru priamo z terasy hotela na vrchole Gibraltárskej skaly.
Romantici, ktorí obľubujú pozorovať západ slnka, by si nemali nechať ujsť výlet lanovkou, z ktorej je krásny výhľad na okolie. Výlet potom môžu zakončiť dobrým drinkom v bare na vrchole lanovky, odkiaľ možno pozorovať západ slnka.
Gibraltár má teda čo ponúknuť, aj pokiaľ ide o nočný život. Či už cestovatelia hľadajú zábavu v tradičnej krčme, chcú pretancovať noc alebo si chcú užiť jedinečný výhľad a západ slnka, Gibraltár ponúka niečo pre každého.
Publikováno: 28. 2. 2023