Jaziersky vodopád

Slovensko

Jaziersky vodopád sa nachádza v Národnom parku Veľká Fatra na Slovensku a patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie vodopády v tejto oblasti. Svojou krásou priťahuje množstvo turistov z celého sveta.

Jaziersky vodopád sa nachádza na toku potoka, ktorý pramení vo Veľkej Fatre. Potok sa postupne zväčšuje a kaskádou padá zo skaly do hĺbky až 10 metrov. Voda sa rozptyľuje do množstva vodných kryštálov a vytvára tak nádherné panorámy, ktoré sú obzvlášť nádherné v zimnom období, keď sú zamrznuté a okolo vodopádu sa vytvárajú ľadové útvary

Asi 10 metrov vysoký kaskádovitý vodopád vytvorený na ľavom prítoku potoka Revúca v ružomberskej miestnej časti Jazierce patrí k početným prírodným atraktivitám okolia Ružomberku. Nevedie k nemu značený chodník, nachádza sa však len kúsok od cesty vedúcej k známej prírodnej pamiatke Jazierske travertíny.

K vodopádu sa dá dostať rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa využíva neznačená turistická trasa z mestskej časti Ružomberka Jazierce, ktorá vedie okolo niekoľkých ďalších turistických atrakcií. Cesta vedie lesom a ponúka krásne výhľady na okolitú krajinu a Veľkú Fatru. Po niekoľkých kilometroch sa dostanete k Jazierskemu vodopádu a môžete si ho pozrieť z blízka.

Jaziersky vodopád sa nachádza v krásnej a malebnej časti Veľkej Fatry, ktorá ponúka množstvo ďalších zaujímavostí pre návštevníkov.

Jazierske travertíny

V lokalite blízko miestnej časti Jazierce v Ružomberku sa nachádza prírodná pamiatka známa ako Jazierske travertíny. Tieto travertíny sú zriedkavou formou terasy s pestrou variabilitou povrchových tvarov.

Vznikli vďaka tomu, že miestny potok sa vynoril na úseku asi 250 metrov do vápencového podložia. Tento proces tvorby travertínu stále prebieha na tejto lokalite a návštevníci môžu vidieť zaujímavé prízemné kamenné útvary, malé travertínové jazierka, vodopád a jaskynný otvor, z ktorého počuť hukot pod zemou tečúcej vody.

Okrem toho sa v tejto oblasti vyskytuje vzácna vlhkomilná vegetácia a napríklad tučnica obyčajná, jedna z mála mäsožravých rastlín, ktoré rastú na Slovensku, sa dá nájsť práve tu.

Bukovinka

Prírodná pamiatka Bukovinka, ktorá sa nachádza južne od Ružomberka pri osade Podsuchá, je jednou z najväčších travertínových terás na Slovensku. Terasa je stále „živá“, pretože tu naďalej prebieha tvorba travertínu, čo spôsobuje pomalý rast terasy.

Oblasť sa vyznačuje krásnou prírodou s množstvom vzácnych druhov rastlín vrátane asi 10 prameňov, ktoré vyvierajú a po niekoľkých metroch miznú v zemi. Okrem toho sa tu nachádza niekoľko jazier, tri krasové šachty a dve verejnosti neprístupné jaskyne.

Azda najvýznamnejšou atrakciou Bukovinky je rovnomenný vodopád, ktorý padá z vrcholu travertínovej terasy. Na skalnatej terase možno pozorovať rôzne druhy skamenelín zachovaných v pomaly sa formujúcom travertíne.

Z vrcholu skaly je pekný výhľad na Revúcku dolinu a priľahlé pohoria. Na Bukovinku nevedú žiadne značené turistické chodníky a najjednoduchší prístup k nej je po poľnej ceste, ktorá odbočuje z hlavnej cesty Ružomberok – Banská Bystrica medzi ružomberskými osadami Jazierce a Podsuchá.

Malinô brdo ski & bike park

V oblasti nad mestom Ružomberok, na svahoch Veľkej Fatry, sa nachádza moderné lyžiarske stredisko a bike park s názvom Malinô Brdo ski & bike park. Stredisko ponúka lyžovanie pre všetky kategórie návštevníkov, od úplných začiatočníkov po tých najsilnejších lyžiarov.

Je tu k dispozícii 12 km zjazdoviek, z ktorých najdlhšia má 3900 m a prevýšenie 700 m. Ak je potrebné, zjazdovky sú umelo zasnežované. Pre prepravu návštevníkov je k dispozícii 8-miestna kabínková lanovka, 4-sedačková lanovka, 2 klasické vleky a 4 vleky pre deti a začiatočníkov.

Freeride zóny v stredisku sú určené pre tých, ktorí si chcú užiť adrenalínové svahy. Pre fanúšikov freestyle lyžovania a snowboardingu je k dispozícii Snow park. Pre deti aj dospelých sú k dispozícii tubingové dráhy s umelými snehovými vlnami. Bežeckí lyžiari si môžu užiť bežecké trate v oblasti strediska.

Tiesňava Za dierou

Tiesňava Za dierou, tiež známa ako Čutkovský kaňon, je úzka roklina nachádzajúca sa na konci Čutkovskej doliny v pohorí Veľká Fatra. Čutkovský potok ju vytvoril pretínajúc vápencové a dolomitové podložie.

Podľa miestnej legendy, však táto krásna roklina vznikla dielom statočného mladíka menom Martin, ktorý sa snažil zachrániť svoju unesenú snúbenicu. Zbojníci boli ochotní ju vrátiť len vtedy, ak by Martin dokázal rozlomiť veľkú skalu na konci Čutkovskej doliny na dve polovice.

Aj keď má len približne 50 metrov na dĺžku, jej úzka forma dodáva Tiesňave Za dierou jedinečnú krásu. Okrem strmých skalných stien a žblnkotajúcej bystriny, tu môžu návštevníci obdivovať malé vodopády a zriedkavé druhy rastlín, ako sú machy a paprade, ktoré sú typické pre túto lokalitu.

Tiesňava je prístupná z obce Černová, z miesta, kde sa Čutkovská dolina otvára. Je to posledná zastávka na 6 km dlhom náučnom chodníku Známa neznáma, ktorý prechádza celou Čutkovskou dolinou a predstavuje jeho vrchol.