Portofino, Taliansko – ubytovanie, počasie, dovolenka
Možno som to už spomínala, ale zopakujem, že úplne najviac na svete milujem free walking tours. Strašne rada sa len tak prechádzam po meste, počúvam historické fakty a rôzne legendy a špeky, no a Madrid je na toto ako stvorený. Takéto tour som absolvovala presne 3.
O Habsburgovcoch je všeobecne známe, že tam „šukal kameň tehlu“ a tak niet divu, že po 4 generáciách to už viac nešlo a dynastia (aspoň teda tá legitímna) vymrela. Po sebe zanechali akurát tak inkvizíciu, k tej sa vrátim ale neskôr.
Madrid
Madrid je hlavné a najväčšie mesto Španielska. Nachádza sa v strede Pyrenejského polostrova a žije v ňom 3,2 milióna ľudí. Madrid je tiež politickým a hospodárskym centrom Španielska a je domovom mnohých podnikov, univerzít, múzeí a historických pamiatok.
Madrid je svojský, originálny, kozmopolitný a úplne iný ako napríklad Reykjavík.
V Madride sa môžete venovať mnohým aktivitám vrátane návštevy múzea Prado, prehliadky parku Retiro, návštevy kráľovského paláca v Madride, nákupov na ulici Gran Via, ochutnávky tradičných tapas a nápojov v štvrti La Latina a nočného života.
Môžete tiež absolvovať prehliadku mesta na segwayi alebo bicykli, navštíviť štadión Santiaga Bernabeua alebo sa vybrať na celodenný výlet do neďalekého mesta Toledo.
Bourboni to už poňali trošku lepšie a Madrid sa rozhodli podľa francúzskeho štýlu prestavať, no a vďaka tomu sú dnes v meste tie krásne široké bulváry, obrovský zelený park a skromný kráľovský palác s 3 000+ izbami. Tiež sa ale medzi nimi našli pekné kvítka, ako napr. kráľovná Izabela II., ktorá si vyslúžila prezývku „kráľovná nymfomanka“.
Zašlo to tak ďaleko, že pár generálov muselo opustiť Madrid (nie nebolo považované za správnu odpoveď) a dodnes sa špekuluje, či jej 5 alebo 6 detí možno považovať za legitímne.
Jej manžel bol totiž jej bratranec a, kulantne povedané, nehral za jej tím. Korunu tomu nasadil už len kráľ Alfonz XIII, ktorý v hoteli Ritz natáčal filmy, ktoré by možno na Netflixe dostali označenie 18+.
Určite ste už všetci počuli o filozofii „mañana“, doslova preložené ako „zajtra“, v reále to ale môže byť v podstate kedykoľvek. Najlepší príklad na to je španielska katedrála, na ktorej projekt architekt povedal, že sa naň pozrie „mañana“. To bolo v 17. storočí. Katedrála sa inaugurovala v roku 2004.
Úplne najväčší dojem na mne ale zanechala tour o španielskej inkvizícii. Nebudem tu tie zverstvá reprodukovať, každopádne si myslím, že to je niečo, čo by mal absolvovať každý a pripomenúť si, čoho všetkého je ľudstvo schopné.
Ľudská fantázia jednoducho nemá hraníc, čo si budeme hovoriť. Je ale zaujímavé, že pomerne veľa zvyklostí sa zachovalo až dodnes.
Napríklad, aby Židia a moslimovia, ktorí konvertovali na kresťanskú vieru, dokázali, že sa tej svojej viery zriekli, tak si často vešali pred dvere stehno bravčovej šunky. Tie stehná visia zo stropu aj dnes, všade.
Mala by som spomenúť, že v Madride som si vyskúšala sólo cestovanie. Nie že by som tam cestovala sama, to nie, ale nie každý má takéto tour rád, tak som šla sama.
A veľmi som si to užila! Ako hovorí moja kamarátka Miška, mohla som si užiť také to bohémske cestovanie, kedy sa nikomu nemusím zodpovedať, na nikoho sa spoliehať alebo dávať pozor. Zároveň som stretla dve skvelé slečny zo Singapuru a Austrálie a krásne sme si pokecali cestou k Templu de Debod. Ide o egyptský chrám, bežne stavaný v Egypte (kontinent Afrika), ktorý bol demontovaný a opäť postavený v Madride.
Výlety nie sú ale len o kultúre, je dobré nájsť si čas aj na nejakú tú gastronómiu. Ja za seba určite odporúčam La Casa Encendida na brunch, no a na tapas je skvelá La musa de Espronceda, typická španielska tavernička, kde si človek nepočuje ani vlastné myšlienky.
Z medzinárodného letiska v Madride možno letieť do väčšiny svetových metropol, ale aj do menších miest ako je napríklad Cagliari na Sardínii.
Instagram určite ocení aj fotky z baru Ojalá. Aj fotky z parku Parque del retiro.
Publikováno: 1. 3. 2021