Marsa Alam, Egypt – dovolenka, počasie, letenky
Senegal je západoafrická krajina, ktorá sa nachádza v najzápadnejšej časti kontinentu a hraničí s Mauritániou, Mali, Guineou a Guineou-Bissau. Leží na pobreží Atlantického oceánu a hlavným mestom je Dakar. Senegal je najväčšou krajinou západnej Afriky a má viac ako 16 miliónov obyvateľov.
Povrch krajiny je rozmanitý s pobrežnými rovinami na západe, horami na východe a savanou v strede krajiny. Senegal sa môže pochváliť aj zaujímavou kultúrnou zmesou s vplyvmi francúzskeho kolonializmu, islamu a tradičných afrických kultúr.
Senegal
Senegal je demokratický štát a má silné hospodárstvo založené na poľnohospodárstve, priemysle a cestovnom ruchu. Krajina má prosperujúci poľnohospodársky sektor a je jedným z popredných svetových výrobcov arašidového oleja.
K hospodárstvu významne prispieva aj priemysel, medzi ktorého hlavné odvetvia patrí potravinárstvo, stavebníctvo a textilný priemysel. Pre hospodárstvo je dôležitý aj cestovný ruch, keďže krajina má množstvo kultúrnych pamiatok, ako aj nádherné pláže, národné parky a prírodné rezervácie, podobne ako v egyptskej Hurghade.
Senegal má bohaté kultúrne dedičstvo a je domovom rôznych etnických skupín, náboženstiev a jazykov. Úradným jazykom je francúzština, hoci mnohí Senegalčania hovoria miestnym jazykom wolof. Dominantným náboženstvom je islam, hoci je tu prítomné aj významné kresťanstvo. Senegal má bohatú hudobnú tradíciu a je domovom mnohých svetoznámych hudobníkov.
Zo Senegalu sa dajú robiť aj zaujímavé výlety, napríklad na ostrov Sal na Kapverdách.
Krátky náhľad do histórie
Krajina bola obývaná už od staroveku a jej zaznamenaná história siaha až do 11. storočia, keď vzniklo prvé západoafrické kráľovstvo Takrur. Po páde Takruru sa región rozdelil medzi niekoľko menších kráľovstiev a ríš, vrátane Jolofskej ríše, ktorá trvala od 14. do 19. storočia a bola zo všetkých najmocnejšia.
Koncom 19. storočia bol región kolonizovaný Francúzmi a stal sa známy ako Francúzska západná Afrika. Francúzi v roku 1857 založili prístav Dakar, ktorý sa nakoniec stal hlavným mestom Senegalu. Počas koloniálneho obdobia Francúzi priviezli veľké množstvo osadníkov z Európy, ako aj z iných bývalých francúzskych kolónií, čo viedlo k miešaniu kultúr a jazykov v krajine.
Boj za nezávislosť sa začal v 50. rokoch 20. storočia a úplnú nezávislosť Senegal získal až v roku 1960. Za vlády inšpirovanej socializmom sa Senegal stal jednou z najstabilnejších demokracií v Afrike.
V 80. rokoch 20. storočia senegalská vláda zaviedla sériu trhovo orientovaných reforiem, ktoré pomohli krajine stať sa jednou z najprosperujúcejších v Afrike. Podobne ako Južná Afrika je Senegal v súčasnosti živou a rozmanitou krajinou.
Dnes je Senegal známy ako maják demokracie v regióne a je domovom rôznorodého obyvateľstva. Krajina má živú kultúru, ktorá zahŕňa rôzne hudobné štýly, tradičné tance a širokú škálu umeleckých foriem. Má tiež silný poľnohospodársky sektor, prekvitajúci cestovný ruch a rastúce hospodárstvo. Vďaka svojej bohatej histórii a moderným vyhliadkam je Senegal destináciou, ktorú sa oplatí navštíviť.
Národné parky v Afrike – Senegal
Senegal je domovom jedných z najkrajších národných parkov v Afrike. Od bujných dažďových pralesov po rozľahlé pláne a piesočné pláže – táto západoafrická krajina ponúka rozmanitú divokú prírodu a úchvatnú krajinu, ktorá je ideálna na objavovanie v prírode.
- Národný park Niokolo-Koba, ktorý sa nachádza na východe Senegalu, je najväčším národným parkom v krajine. Je domovom širokej škály voľne žijúcich zvierat vrátane slonov, levov, žiráf, opíc, antilop a mnohých ďalších. Park je známy aj rozmanitými druhmi vtákov vrátane včelárikov, slniečkárov a supov. Návštevníci si môžu park prezrieť pešo alebo sa vydať na safari s pohonom 4×4.
- Národný park Langue de Barbarie sa nachádza na severozápade Senegalu. Tento park je skvelým miestom na pozorovanie vtáctva, kde sa vyskytuje viac ako 200 druhov vtákov vrátane papagája senegalského, pelikána bieleho a afrického sivého roháča. Park ponúka aj veľa príležitostí na pešiu turistiku, cyklistiku a kanoistiku.
- Národná vtáčia rezervácia Djoudj, ktorá sa nachádza na severe Senegalu, je obľúbeným miestom na pozorovanie vtákov. Je domovom viac ako 400 druhov vtákov vrátane pelikána bieleho, bociana marabu a afrického lyžičiaka. Je tu tiež veľa príležitostí na rybolov, plavbu loďou a pozorovanie divokej prírody.
- Národný park Delta du Saloum sa nachádza na juhu Senegalu a je jedným z ekologicky najrozmanitejších národných parkov v krajine. Je domovom rôznych voľne žijúcich živočíchov vrátane kapustňákov, hrochov, krokodílov, korytnačiek a mnohých druhov vtákov. V parku sa nachádzajú aj rôzne mokrade a mangrovové porasty a je skvelým miestom na pozorovanie vtákov a divej zveri.
Senegal je úžasnou destináciou pre milovníkov prírody. So svojimi úžasnými národnými parkami, rozmanitou divokou prírodou a úchvatnou krajinou je ideálnym miestom na spoznávanie prírody.
Senegal – čo ešte vidieť?
Senegal je krajina, ktorá by sa určite nemala vynechať, od úžasných pobrežných oblastí, cez pulzujúce mestá až po rozmanitú divokú prírodu. Tu sú niektoré z pamiatok, ktoré sa pri ceste Senegalom musia vidieť:
- Ružové jazero (alebo Lac Rose), ktoré sa nachádza neďaleko mesta Dakar, je nádherné jazero s jedinečným ružovým odtieňom. Jazero získava svoju farbu vďaka druhu baktérií a slanomilných rias, ktorým sa darí v jazere s vysokým obsahom soli. Jazero je obľúbeným miestom na kúpanie a iné rekreačné aktivity.
- Casamance je pokojný región nachádzajúci sa v južnej časti Senegalu. Nachádzajú sa tu niektoré z najkrajších pláží krajiny, ako napríklad známa pláž Fadiouth. Casamance je tiež domovom mnohých tradičných dedín, ktoré poskytujú fascinujúci pohľad na kultúru a históriu regiónu.
- Veľká mešita Touba sa nachádza v meste Touba a je najväčšou mešitou v krajine. Mešita bola postavená v roku 1963, je úžasným príkladom islamskej architektúry a je obľúbeným pútnickým miestom moslimov z celého sveta.
- V rezervácii Bandia, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Thies, sa nachádza chránená rezervácia divokej prírody, ktorá je domovom širokej škály zvierat vrátane zebier, antilop a žiráf. Návštevníci môžu absolvovať safari výlet po rezervácii a pozorovať niektoré zvieratá v ich prirodzenom prostredí.
- Ostrov otrokov Gorée sa nachádza neďaleko mesta Dakar a je bývalým obchodným miestom otrokov. Ostrov je dnes zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a nachádza sa na ňom množstvo pamiatok a budov venovaných histórii otroctva v regióne.
Toto je len niekoľko z mnohých divov, ktoré Senegal ponúka. Pokiaľ má človek viac času, sú ďalšie a ďalšie miesta, ktoré sa dajú navštíviť. Treba si preto Senegal pridať na svoj cestovateľský zoznam.
Rallye dakar
Rallye Dakar je svetoznáme podujatie terénnych pretekov, ktoré sa každoročne koná v Afrike. Ide o jedny z najnáročnejších a najvyčerpávajúcejších pretekov na svete a súťažiaci musia byť pripravení na dni intenzívnych pretekov v najextrémnejšom a najnehostinnejšom teréne, aký kontinent ponúka.
Preteky sa začali v roku 1979 ako rallye z Paríža vo Francúzsku do Dakaru v Senegale, odtiaľ pochádza aj ich názov. V roku 2008 sa však kvôli politickým nepokojom v Afrike presunuli do Južnej Ameriky. Po desiatich rokoch v Južnej Amerike sa preteky v roku 2018 vrátili do Afriky a odvtedy sa konajú v krajinách ako Saudská Arábia, Mauritánia a najnovšie v Saudskej Arábii a Katare.
Rallye Dakar je rozdelená na 14 etáp, ktoré celkovo merajú viac ako 5 000 míľ. Každá etapa má svoj vlastný jedinečný terén, od piesočných dún, skalnatých výbežkov až po blatisté cesty. Terén je taký rôznorodý, že aj tí najskúsenejší jazdci rallye sa môžu ocitnúť na hranici svojich možností.
Na Rallye Dakar sa zúčastňujú pretekári z celého sveta. Prichádzajú v rôznych vozidlách, od ľahkých bugín s otvorenými kolesami až po špeciálne postavené terénne vozidlá a dokonca aj obrovské kamióny. Niektorí pretekári používajú počas celých pretekov to isté vozidlo, mnohí však menia rôzne vozidlá v závislosti od terénu.
Samotné preteky sú neuveriteľne náročné a od pretekárov si vyžadujú veľkú fyzickú a psychickú odolnosť. Okrem vyčerpávajúcich podmienok si preteky vyžadujú aj veľkú dávku tímovej práce, keďže pretekári musia spolupracovať, aby zabezpečili chod svojho vozidla, a navzájom si pomáhať v náročných úsekoch.
Rallye Dakar je skutočne jedinečným a nezabudnuteľným zážitkom pre každého fanúšika terénnych pretekov. Je to neuveriteľná skúška vytrvalosti, zručností a odhodlania a skutočne ide o jedno z najťažších podujatí na svete. Preteky sa konajú už viac ako 40 rokov a stále priťahujú tých najlepších terénnych pretekárov na svete.
Čo si predstaviť pod kuchyňou Senegalu?
Senegalská kuchyňa je bohatou a rozmanitou zmesou afrických, francúzskych a arabských vplyvov, ktoré odrážajú rozmanitú históriu tejto západoafrickej krajiny. Tradičné senegalské jedlá sú výdatné a chutné a často sú založené na kombinácii miestnej zeleniny a mäsa.
Hoci sa niektoré jedlá môžu zdať podobné jedlám v iných afrických krajinách, jedinečná zmes chutí a ingrediencií robí senegalskú kuchyňu skutočne jedinečnou.
Senegalská kuchyňa je známa používaním korenín vrátane červeného korenia, rasce a zázvoru. Tieto koreniny sa často kombinujú s tradičnými prísadami, ako je cibuľa, cesnak, paradajky, okra a baklažán.
- Jedným z najobľúbenejších jedál v Senegale je yassa, dusené mäso pripravované z cibule, cesnaku a kuracieho mäsa alebo rýb. Toto jedlo sa zvyčajne podáva s ďalšími prílohami, ako je jollof ryža, korenené ryžové jedlo, alebo thiebou diene, tradičné rybie jedlo.
- Medzi ďalšie obľúbené jedlá patrí maffe, dusené mäso z paradajkového pretlaku a hovädzieho alebo jahňacieho mäsa, dusené mäso z arašidov, no tiež domodah, pikantné jedlo z hovädzieho alebo kuracieho mäsa.
- Krajina je známa aj širokou škálou jedál z morských plodov, ako je thiebou yapp (dusená ryba), thiebou jenn (dusená ryba so zeleninou) a ceebu jen, čo je mimoriadne obľúbené ryžové jedlo z rýb a zeleniny.
- Senegal je tiež domovom rôznych vegetariánskych jedál vrátane thiou (dusenej zeleniny), thiebou kandja (dusenej zeleniny a fazule) a ndole, čo je pikantné dusené mäso s kapustou, arašidmi a paradajkami.
- V Senegale sa podávajú aj rôzne dezerty, ako napríklad thiébou gueune, koláč pripravovaný v pare z ryžovej múky, kokosu a palmového oleja. Spomenúť možno aj mbakhalou, sladký kokosový a mandľový puding. Tieto dezerty sa často podávajú s čerstvým ovocím, ako sú pomaranče, ananásy a papáje.
Senegalská kuchyňa je skutočne jedinečná. Od výdatných dusených jedál a jedál z morských plodov až po sladké dezerty – kuchyňa tejto krajiny určite uspokojí aj tie najvyberavejšie chuťové bunky.
Na záver ešte treba spomenúť slovo Teranga. Čo to vlastne znamená? V Senegale je „Teranga“ možno najuznávanejšou hodnotou. V hrubom preklade to znamená „dobrá pohostinnosť“. V praxi Teranga odráža, ako sa človek správa k hosťovi. Teranga, teda pohostinnosť, je súčasťou kultúry krajiny. Treba teda zbaliť kufre a dať Senegalu šancu.
Publikováno: 21. 3. 2023